
Actor · Regizor · Producător
David Jason
David Jason a lucrat la Filme: 50 și Seriale: 48, între 1961 și 2026. Pe Nahoko: Filme: 3 și Seriale: 13. Printre cele mai cunoscute titluri: Only Fools and Horses, Culoarea magiei și A Touch of Frost.
- Născut
- 2 februarie 1940 (Vârsta: 86)
- Locul nașterii
- Edmonton, Regatul Unit
- Cunoscut și ca
- Sir David Jason
- Activități
- Actor · Regizor · Producător · Creator
- Naționalitate
- Regatul Unit
- Începutul carierei
- 1961
Cunoscut pentru
Unde poți vedea
România
În streaming acum în România: 2 dintre cele 16 titluri ale sale.
Disponibilitate: JustWatch · TMDB
Biografie
Biografie în engleză
English actor and comedian. He played Derek "Del Boy" Trotter in the long-running BBC comedy series Only Fools and Horses, and Detective Inspector Jack Frost on the ITV crime drama A Touch of Frost. Other high-profile television roles were as Granville in the sitcom Open All Hours, and Pop Larkin in the comedy drama The Darling Buds of May as well as the voices of Mr. Toad in The Wind in the Willows, Danger Mouse and Count Duckula. His last original appearance as Del Boy was in 2014, while Jason retired his role as Frost in 2010. One of the best loved actors in British popular culture, in September 2006 Jason topped the poll to find TV's 50 Greatest Stars, as part of ITV's 50th anniversary celebrations. He was knighted in 2005 for services to drama. Jason has won four British Academy Television Awards (BAFTAs), (1988, 1991, 1997, 2003), four British Comedy Awards (1990, 1992, 1997, 2001) and six National Television Awards (1997, 2001, 2002 twice).
Cariera în cifre
Carieră
- Activ din
- 1967
- Titluri pe Nahoko
- Filme: 3, seriale: 13
- Genuri principale
- Comedie, Aventură, Dramă
Note și încasări
- Nota medie
- ★ 7,5 IMDb
- Cele mai votate
- Only Fools and Horses
Premii și nominalizări
1 premiu câștigat
- Knight BachelorCâștigat
Sursa: Wikidata
Colaboratori frecvenți
Filmografie 16
2013
- Still Open All HoursSerialSerial · ca Granville · Producător executiv · Episoade: 40★ 6,4
- S.O.S. pentru mașiniSerialSerial
★ 8,1
2008
- Culoarea magieiSerialSerial · ca Rincewind · Producător executiv · Episoade: 2★ 7,0
2006
- Parcul preistoricSerialSerial · ca Narrator · Episoade: 6★ 7,6
1992
- A Touch of FrostSerialSerial · ca DI Jack Frost · Producător executiv · Episoade: 42★ 7,9
1991
- The Darling Buds of MaySerialSerial · ca Pop Larkin · Episoade: 20★ 7,8
1989
- The BFGFilmFilm · ca The BFG (voce)★ 6,7
1988
- Contele DuckulaSerialSerial · ca Count Duckula (voce) · Episoade: 65★ 7,4
1984
- The Wind in the WillowsSerialSerial · ca Toad (voce) · Episoade: 65★ 7,9
1981
- Only Fools and HorsesSerialSerial · ca Derek 'Del Boy' Trotter · Episoade: 45★ 9,0
- Danger MouseSerialSerial · ca Danger Mouse / Narrator (voce) · Episoade: 89
★ 7,4
1976
- Open All HoursSerialSerial · ca Granville · Episoade: 25★ 7,6
1975
- Royal FlashFilmFilm · ca Mayor★ 6,3
1974
- PorridgeSerialSerial · ca Blanco · Episoade: 3★ 8,3
1971
- Under Milk WoodFilmFilm · ca Nogood Boyo★ 5,8
1969
- My Partner the GhostSerialSerial · ca Abel · Episoade: 1★ 7,7
Alte titluri 98
Nu sunt în catalogul nostru: aceste linkuri deschid TMDB.
2026
- Only Fools And Horses: The Lost ArchiveSerialSerial
- Open All Hours: Inside OutFilmFilm
2024
- David & Jay's Touring ToolshedSerialSerial · în propriul rol · Episoade: 15
2023
- Only Fools and Horses: Greatest Christmas MomentsFilmFilm · în propriul rol
2022
- Comedy Classics: PorridgeFilmFilm · în propriul rol
2021
- Only Fools and Football (Euro 2020 Message from Del Boy)FilmFilm · ca Derek ' Del Boy' Trotter
- The Lancaster Bomber at 80 with David JasonFilmFilm · în propriul rol
2020
- David Jason's Great British InventionsSerialSerial · în propriul rol · Episoade: 4
- David Jason: Britain's Favourite TV StarFilmFilm
- Flying for Britain with David JasonFilmFilm
- We Love Only Fools and HorsesFilmFilm
2019
- David Jason: Planes, Trains and AutomobilesSerialSerial · în propriul rol · Episoade: 5
2018
- Michael Palin: A Life on ScreenFilmFilm
2017
- David Jason's Secret ServiceSerialSerial · în propriul rol · Episoade: 3
- The Story of Only Fools And HorsesSerialSerial · în propriul rol · Episoade: 6
2016
- World Cup 1966: Alfie's BoysFilmFilm · în propriul rol
2014
- Pip Ahoy!SerialSerial
2012
2011
- David Jason's Greatest EscapesFilmFilm · ca Presenter
- The Royal BodyguardSerialSerial · ca Captain Guy Hubble · Producător executiv · Episoade: 6
2010
- Come Rain Come ShineFilmFilm · ca Don Mitchell · Producător executiv
- Muddle EarthSerialSerial · ca Randalf · Episoade: 13
- Touched by Frost: Goodbye JackFilmFilm · în propriul rol
2009
- Albert's MemorialFilmFilm · ca Harry
2008
- The Color of Magic - Die Reise des Zauberers Teil 1FilmFilm · ca Rincewind
- The Color of Magic - Die Reise des Zauberers Teil 2FilmFilm · ca Rincewind
2007
- HogfatherFilmFilm · ca Albert
2006
- GhostboatFilmFilm · ca Jack Hardy · Producător executiv
- HogfatherSerialSerial · ca Albert / Alberto Malich · Episoade: 2
- Prehistoric ParkFilmFilm · în propriul rol
- Prehistoric Park: Building the ImpossibleFilmFilm · în propriul rol
2005
- Diamond GeezerSerialSerial · ca Des · Producător executiv · Episoade: 3
- The Best of Ronnie BarkerSerialSerial
2004
- The Final QuestFilmFilm · ca Dave · Regizor
- The Second QuestFilmFilm · ca Dave · Regizor
2002
- The QuestFilmFilm · ca Dave · Regizor · Creator
- The Story of Only Fools and HorsesFilmFilm · în propriul rol
2001
- MicawberSerialSerial · ca Wilkins Micawber · Producător executiv · Episoade: 4
1999
- All the King's MenFilmFilm · ca Capt. Frank Beck
- AngelmouseSerialSerial · în propriul rol · Episoade: 26
1998
- Father Christmas and the Missing ReindeerFilmFilm
- March in Windy CityFilmFilm · ca Steven March · Producător executiv
1997
- Only Fools and Horses: Only Fools CutawayFilmFilm · ca Derek ' Del Boy' Trotter
1996
- The Adventures of Dawdle the DonkeySerialSerial · ca Rola Polar Bear (voce) · Episoade: 33
1995
- The Snow QueenFilmFilm · ca Eric
1994
- Albert the Fifth MusketeerSerialSerial
1993
- The Bullion BoysFilmFilm · ca Billy Mac
1992
- The Christmas CollectionFilmFilm · ca Toad/Chief Weasel (voce)
1991
- Only Fools & Horses - Miami Twice - The MovieFilmFilm · ca Derek 'Del Boy' Trotter
- Victor & Hugo, Bunglers in CrimeSerialSerial
1990
- Amongst BarbariansFilmFilm · ca George
- More Children's Holiday FavouritesFilmFilm · ca Count Duckula/Danger Mouse/The Narrator/Toad (voce)
- Oh, Mr. ToadSerialSerial · ca Toad · Episoade: 13
- Only Fools and Horses: The Robin Flies at DawnFilmFilm · ca Derek ' Del Boy' Trotter
- Single VoicesSerialSerial · ca Vernon Duxley · Episoade: 1
- The ChemistFilmFilm · ca Vernon Duxley
1989
- A Bit of a DoSerialSerial · ca Ted Simcock · Episoade: 13
- Lollipop Children's Favourites - Volume 1FilmFilm · ca Count Duckula/Danger Mouse/The Narrator/Toad (voce)
- Lollipop Children's Favourites - Volume 2FilmFilm · ca Count Duckula/Danger Mouse/The Narrator/Toad (voce)
- More Children's Summer StoriesFilmFilm · ca Count Duckula/Norm/Danger Mouse/The Narrator/Toad/Chief Weasel (voce)
- Screen OneSerialSerial · ca Billy Mac · Episoade: 1
- The Wind in the Willows: A Tale of Two ToadsFilmFilm · ca Toad (voce)
1988
- Children's Favourites - Volume 1FilmFilm · ca Toad/Danger Mouse/The Narrator (voce)
1987
- Porterhouse BlueSerialSerial · ca Skullion · Episoade: 4
1986
- Only Fools and Horses: Royal Variety ShowFilmFilm · ca Derek ' Del Boy' Trotter
- ScreenPlaySerialSerial · ca George · Episoade: 1
- The Wind in the Willows: Winter TalesFilmFilm · ca Toad/Billy the Rabbit (voce)
1985
- Only Fools and Horses: White MiceFilmFilm · ca Derek ' Del Boy' Trotter
1984
- Only Fools and Horses: Licensed to DrillFilmFilm · ca Derek ' Del Boy' Trotter
1983
- DramaramaSerialSerial · ca Mr. Stabs · Episoade: 1
- The Wind in the WillowsFilmFilm · ca Toad
1982
- Only Fools and Horses: Christmas TreesFilmFilm · ca Derek ' Del Boy' Trotter
- The Funny Side of ChristmasFilmFilm · ca Derek 'Del Boy' Trotter, Granville
1978
- The Odd JobFilmFilm · ca The Odd Job Man
- The Water BabiesFilmFilm
1977
- A Sharp Intake of BreathSerialSerial · ca Peter Barnes · Episoade: 22
- The Sky Above... The Earth BelowFilmFilm · în propriul rol
- The Sound of LaughterSerialSerial · ca Peter Barnes · Episoade: 1
- Wombling FreeFilmFilm · ca Womble Voices (voce)
1976
- Lucky FellerSerialSerial · ca Bernard 'Shorty' Mepstead · Episoade: 13
1974
- Doctor at SeaSerialSerial · ca Manuel Sanchez · Episoade: 1
- The Top Secret Life of Edgar BriggsSerialSerial · ca Edgar Briggs · Episoade: 13
1973
- Seven of OneSerialSerial · ca Granville · Episoade: 1
- White CargoFilmFilm · ca Albert Toddey
1972
- His Lordship EntertainsSerialSerial · ca Dithers - the gardener · Episoade: 1
1971
- Doctor at LargeSerialSerial · ca Mr Bligh · Episoade: 1
- Six Dates with BarkerSerialSerial · ca Clive · Episoade: 1
- The Odd JobFilmFilm · ca Clive
1970
- Two D's And A DogSerialSerial · ca Dingle · Episoade: 6
- Using the TelephoneFilmFilm
1969
- CounterstrikeSerialSerial · ca Taffy Sadler · Episoade: 1
- Doctor in the HouseSerialSerial · ca Mr Drobnic · Episoade: 1
- Hark at BarkerSerialSerial · ca Dithers / Piano Player · Episoade: 10
1967
- Do Not Adjust Your SetSerialSerial · ca Various Characters · Episoade: 29
1966
- Softly, SoftlySerialSerial · ca Smith · Episoade: 1
1964
- CrossroadsSerialSerial · ca Bernie Kilroy · Episoade: 3
1962
- Hugh and ISerialSerial · ca Actor · Episoade: 1
1961
- Comedy PlayhouseSerialSerial · ca Quentin · Episoade: 1











Stephanie ColeTitluri împreună: 2